MüziklerParodiler

Video Klip Eleştirileri: Bart Baker

Popüler Kültür ve Müzik Endüstrisine Popüler Eleştiri

Aslında tam da yerinde ve özet niteliğinde bir başlık açtım. Bart Baker, televizyonlarda ve Youtube’da sürekli izlediğimiz, radyolarda sürekli dinlediğimiz o meşhur şarkıların her yerde gösterilen kliplerine parodyler çeken bir Youtuber. Kendisi listelerde zirveyi oynayan tüm o şarkıların anlamsız ve klişe olan içeriklerle dolu kliplerindeki tüm o içerikleri buluyor ve ifşa ediyor. Aynı zamanda takipçi kazanmasıyla birlikte kendisinin de izleyici kaygısına düştüğünü görmezden gelemeyiz. Parodyler ile popülerliği yakalarken popülerlik karşıtlığına popülerlik telaşı içinde devam etmiş oluyor.

Bart Baker çektiği parodyler ile popüler kültür içerisinde yer alan ve tek amacı satmak ve dinleyicinin zevklerini ya da hayran kitlelerinin hayranlıklarını manipüle etmek olan tüm zırvalıkları alaşağı ediyor. Bazı şarkıcılar şarkılarında ve kliplerinde kendi özel hayatlarına ilişkin çok şey olduğunu ve bazı sahnelerin özel hayatlarını temsil ettiğini savunarak duygusal ve içtenlikli bir imaj çizmeye çalışırken ortada olan tek durumun ve derdin ise satmak olduğu görülebiliyor. İşte bu görüldükten sonra ortaya çıkan tutarsızlıklarla dalga geçme kısmını üstleniyor Bart Baker.

Yaptığı her parody klibin sözlerini de kendisi yeniden yazan Baker;  kimi zaman şarkıcıyı eleştiren, kimi zaman da aşağılayan, klibin tüm tutarsızlıklarıyla bol bol dalga geçen ve gülmekten yarıp geçiren klipler çekiyor. Örnek olarak, Taylor Swift’in Bad Blood klibinde imgelediği güçlü kadın profillerinin hepsinin aslında Katy Perry ile olan kişisel sorunu olması ve bunu klibin her yerine yansıtması verilebilir. Sonuç olarak klip Katy Perry’e gönderme olarak izlenildiğinde güçlü kadın imajı düşüyor ve kindar bir Taylor Swift görüyoruz.

Bart Baker sadece klipleri ya da müzikleri eleştiren ve hikayelerin komik yanlarıyla veya aşırılıklarıyla dalga geçen birisi değil. Aynı zamanda şarkıcıların, içinde bulunduğu daha çok satma ve en iyi olma yarışını çeşitli duygusal manipülasyonlarla da nasıl hırslı bir rekabete dönüştürdüklerinin de sökümünü yapıyor. Daha fazla satabilmek ve medyada daha iyi yer bulabilmek için bürünülmüş çeşitli kimlikleri ortaya dökerken aynı zamanda şarkılarının önüne fizikleriyle geçen ve şarkılarının zirveye oturması için fiziğini sonuna kadar kullanan ünlüleri de alaşağı ediyor. Tabiki bunun en bariz örneği Justin Bieber’dır. What Do You Mean? klibinin parodysi de aşağıda yer almaktadır. Bieber fiziksel tüm gücünü kullanarak seksiliği ile önce izleyiciyi büyülüyor sonra da gerçekten de güzel olan müziği almaya ve konserlerine gitmeye teşvik ediyor.

Bazı videolarda Türkçe altyazıyı görmeniz için Youtube altyazı modunu açmanız gerekebilir.
Tagler

Sercan Ceyhan

Çukurova Üniversitesi İletişim Bilimleri'nden mezun olup hayaller peşinde koşan oyun çağını atlatamamış ve büyümekten korkan bir çocuk. Kalemimiz bu dünyayı güzel kılacaktır.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı