EdebiyatKitap EleştirileriKitap Tavsiyeleri

Simon Homosapiense Karşı

Yazar Becky Albertalli

Değerlendirme

Dil - 65%
Üslup - 80%
Olay Örgüsü - 85%
Karakterler - 75%

76%

Toplam

Oldukça sade bir dille, kahraman bakışıyla birlikte akıcı bir dilde yazılmış. Genç Simon'ın gençliğe ilk adımları, kendi cinsel kimliği ve ilk aşkı etrafında şekillenen bir gençlik draması

User Rating: Be the first one !

Simon Homosapiense Karşı, bu türde okuduğum nadir kitaplardan bir tanesi. Bu kitabı oldukça duymaya başlamamın yanı sıra Nick Robinson’un oynadığı bir de filminin çekildiğini duyunca iyice merak etmiştim. Kitabı okumaya başladığımda ilk etapta sarıcı gelmese de ilerledikçe kendine çektiğini ve bir yerden sonra elimden düşürmeden bitirdiğimi itiraf etmeliyim.

Kitabın yazarı Becky Albertalli bir klinik psikolog olarak çalışmış ve daha sonra kitap yazmaya karar vermiştir. Yazdığı kitap Simon Homosapiense Karşı kitabıyla  American Library Association tarafından young adult kategorisinde William C. Morris Ödülü almıştır.

Simon Homosapiense Karşı kitabının ön kapağında dahi  Publishers Weekly’e ait olan “Okurlar Simon’a sırılsıklam aşık olacak.” sözü yer alıyor. Zaten kitabın arka kapağı da buna benzer alıntılarla oluşturulmuş. Bana başta hiçbir şey ifade etmeyen bu sözler (sanırım romantizm ve aşk konulu kitapları pek sevememiş olmamla ilgili olabilir.) kitabı okuduktan sonra doğru çıktı. Kitabı bitirdiğimde Simon’a sarılmak ve onu öpmek istedim. Jennifer Niven’ın da dediği gibi;

Seni seviyorum, SIMON, SENİ SEVİYORUM! Jennifer Niven

Bu yazıda kitabı okumayanlar için de bilgilendirme amacı taşıdığından güçlü spoilerlar olmayacak. Ancak yine de hiçbir şey bilmeden kitabı okumak istiyorsanız bu yazıyı okumaya devam etmeyebilirsiniz.

Kitabın iç kapağında yer alan özetinde de söylendiği gibi kitabın olay örgüsü gizli bir e-postayla başlıyor. Simon bir eşcinseldir fakat en yakın arkadaşları dâhil olmak üzere bunu kimseye söylememiştir. Bu sırla adeta kendi yalnız dünyasında yaşamaktadır. Ancak bir gün okulun Tumblr sayfasında sadece sahte bir e-postadan gelmiş bir eşcinsellik itirafı gönderisi yer almaktadır. Simon okulda kim olduğu konusunda hiçbir fikri olmayan çocuğa kendisi de sahte bir hesaptan mail atar ve Simon’ın gizli bir mail arkadaşı olur. Gay olmaktan da ilk defa bu çocuğa bahseder.

Kitap Simon’ın okul kütüphanesinde mail hesabını açık bırakmasının ardından onun e-posta konuşmalarını gören Martin’in Simon’a şantaj yapmasıyla başlayıverir. Olay klişe ve basittir. Simon’ın yakın arkadaşı Abby’den hoşlanıyordu ve aralarını yapmaları karşılığında onu tehdit etmişti.

Buradan sonrasından kitabı okumayanlar için bahsetmeyeceğim. Ancak kitap konuyu kahraman bakışından oldukça güzel işliyor. Gençliğin ilk anlarında her şeyin ne kadar da zor olduğunu, basit şeylerin büyük korkulara ve aptal hatalara nasıl dönüştüğünü bir kez daha hatırlatıyor. Bu yönüyle kitap, çok fazla entrika ve aksiyona girmeden basit fakat kendisi için tehlikeli olan bir düğümde Simon’ın hikâyesini onun gözlerinden sunuyor. Tatlı telaşları ve endişeleriyle hiç görmediği e-posta aşkının kim olduğunu bir yandan bulmaya çalışırken bir yandan bu aşkın karşılık bulması ve zarar görmemesi için çırpınan tatlı Simon’ın okurken sizi gülümsetmesi oldukça muhtemel.

Simon Homosapiense Karşı’nın zayıf noktalarına değinecek olursak, young adult serileri arasında gerçekten başarılı sayılabilecek bir olay örgüsüne ve psikolojik tahlillere sahip olmasının yanı sıra kitabın anlatımı fazla yalın. Kitap bu yönüyle Simon’ın ağzından dinlenen koca bir anektod gibi, söz sanatlarından ve betimlemeler yönünden biraz eksik kalmış görünüyor.

Tagler

Sercan Ceyhan

Çukurova Üniversitesi İletişim Bilimleri'nden mezun olup hayaller peşinde koşan oyun çağını atlatamamış ve büyümekten korkan bir çocuk. Kalemimiz bu dünyayı güzel kılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı