Dizi HaberleriDizilerTelevizyonTelevizyon Üzerine

RTÜK Sonrası İnternet Portallarına Ne Olur?

Netflix, PuhuTV, BluTV, Youtube, Spotify vb. İnternetten yayın yapan ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetiminde olmayan portallara artık RTÜK denetiminin geleceği gibi yeni bir gündem var.

Haber sitelerinden elde edilen bilgilere göre TBMM’ye gönderilen yeni torba yasanın içerisinde internette yayın yapan kuruluşlara RTÜK denetimine olanak sağlayan bir yasa maddesi de bulunuyor.

Yasanın yürürlüğe girmesi internet sitelerinden yayın yapmak isteyen lisanslı yayın kuruluşlarının yayın yapabilmek için RTÜK’ten ayrıca lisans almak zorunda kalacağı, lisans almayan veya lisansı iptal edilen kuruluşların yayınlarının, sulh ceza hâkimliği tarafında engellenebilmesi gibi düzenlemeler yer alıyor. Donanım Haber

Peki bu yeni yasayla birlikte RTÜK denetimi internette yayın yapan kuruluşlara gelirse biz kullanıcıları neler bekliyor sorusunu da biraz tartışmaya açmak gerekiyor. Konuyla ilgili RTÜK üyesi İlhan Taşçı: “A9 kılıfıyla sansür uygulaması getirilmek istenmektedir. İnternet üzerinden iletim denildiği an YouTube başta olmak üzere tüm sosyal medya ve iletişim mecralarını kapsar nitelikte sansür, erişimi engelleme sonucu yaratacak bir yaklaşımdır bu. Düzenlemenin bu haliyle yasalaşması Anayasada tanımlanmış iletişim, haberleşme özgürlüğüne de darbe vurur.” şeklinde açıklamada bulunurken yine Donanım Haber’den alınan bilgiye göre Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise bunun asla iletişim ve haberleşme özgürlüğünü kısıtlamak değil bu platformlarda suç işlenmesine karşı tedbir olduğunu dile getirmiş.

Yine Onedio‘dan elde edilen bilgiye göre Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise konuyla ilgili olarak sansür değil kısıtlama geldiğini söyleyerek televizyonlarda ne yapılabiliyorsa internette de aynısının yapılabileceğini söylerken amacın  ülkenin milli güvenliği ve ahlaki değerlerinin korunması yönünde olduğunu söylemiş. Ayrıca kendisi: “Bugün televizyonlarda sansür mü var? Her program yayınlanıyor.” şeklinde de bir cümle sarf etmiş.

Açıkçası ‘internette yayın’ adı ile pek çok sosyal medya platformunu denetleyecek olmaları büyük bir problem. En son Acun Medya’ya ait bir programda küçük kızların kıyafeti yüzünden ceza kesilmesi, Hadise’nin klibine getirilen ceza ve birçok saçma ve anlamsız cezalarla birlikte televizyonda artık izlenilecek hiçbir şey kalmaması nedeniyle internetin yükselmesi kendi sansür ve yasak uygulamalarının bir sonucuydu. Durmadan, bıkmadan ve usanmasan ‘ahlaki değerler’ vb. mottolarla sanatı ve kaliteyi yok ederek gerçeklikten ve kaliteden uzak başarısız televizyon programlarının ve dizilerinin ardı arkası kesilmez oldu.

Youtube’da yayınlanmaya başlayan Türk dizileri ya da Puhu TV gibi platform dizilerinin büyük beğenilerle karşılanmasının sebebi nihayet özgürce bir şeyler yapılabilecek bir ortamın olmasıydı. Türkiye televizyon dünyasının yabancı televizyon kuruluşları yanında başarısız ve kendini tekrarlayan ya da onların uyarlamalarıyla geçinmeye çalışan bir televizyonculuk içinde kısır döngüye sahip olmasının nedeni yine devlet ve yine RTÜK.

Bakınız Shameless

Shameless

Ünlü Shameless (Utanmazlar) dizisinin yerli uyarlaması Bizim Hikaye çıkacağı zaman bile çok konuşulmuş ve alay konusu olmuştu. Bu kıyaslama aslında bir ülke televizyonu için nasıl utanç verici duruma düşürüldüğünün resmidir. Aralarındaki farkı saysak bitmez ama basitinden bir örnek vermek gerekirse dizideki gay Ian karakteri ‘Bizim Hikaye’de yok. Onun yerine patronunun karısına aşık bir karakter var. çünkü gay karakter hele ki Ian gibi tasfir edilecekse bu ülkede RTÜK buna ‘gençlerin davranışını kötü etkileme’ diyecek. Peki ya alkol, uyuşturucu, hırsızlığın fakirlikle meşrulaşması, seks… Kullanıcılar Shameless olduğu gibi uyarlansa dizinin sansürlenmemiş sadece 2 dakika sahnesinin kalacağını ifade ettiler.

Oysa Shameless televizyon dizileri arasında önemli bir yere sahiptir. Ancak buna sadece ‘ahlaki değerler’, ‘toplumsal değerler’ diye bakacak kadar sığ olmak ciddi bir sorundur. Bu televizyonculuğun gelişimine ket vurmaktan öteye gitmez. Tabii toplumsal belleği biraz zorlasak bu ülkede televizyonda bir devlet yetkilisinin: “Dilerim bizim ülkemizde gay yoktur.” gibi bir cümle sarf ettiğini duymak da gülünçtür. Toplumsal gerçeklikten ve dahası insanın gerçeğinden bir haber olmak ve zorla bir normu tek gerçek ve insanların bu gerçeğe göre tekdüze yaşadığına inanmak ve televizyon dizilerinin sadece bu gri dünya varmış gibi düzenlenmesine ön ayak olmak ciddi bir saçmalıktır. Dışarıdaki hayatın bir gerçeği ve bin bir türlü yaşam biçim var ve bu her yerde. Sinemada olduğu gibi televizyonculukta da bu gerçeğe yaklaşmak ve bu yaşamları tahlil etmek gerekir.

Bu nedenle internet dizileri tutmaya başlamış Türkiye’de internetten yayınlanan diziler artarak bir kalite yakalamışlardır. Ancak RTÜK burayı da yok etmeye niyetlenmiş.  Evet, RTÜK’ün son dönemlerde yaptığı tek şey bu.

Misal Game of Thrones hakkında bir şikayet olduğu takdirde RTÜK yayınla ilgili “müstehcenlik”, “gençlerin gelişimini kötü etkileme” gibi bir gerekçeyle rapor hazırlayıp, platformdan içeriğin kaldırılmasını isteyebilecek, kaldırılmayan içerik nedeniyle hizmetin kendisi erişime engellenebilecek. Onedio Editörü

Tabii bu durum bu yayınları izlemeye engel olmayacak. Korsan kazanmış olacak her zamanki gibi. Öte yandan bu yasayla bu platformlardan elde edilen gelirlere göz dikip vergilendirmek istiyorlar ancak, RTÜK televizyonlara karıştığı mantığın aynısıyla buraya karışırsa platformlar çok büyük kullanıcı kaybeder ve korsanın vergisi yok.

Tagler

Sercan Ceyhan

Çukurova Üniversitesi İletişim Bilimleri'nden mezun olup hayaller peşinde koşan oyun çağını atlatamamış ve büyümekten korkan bir çocuk. Kalemimiz bu dünyayı güzel kılacaktır.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı