Dizi İncelemeleriDiziler

“Love, Death & Robots” Netflix’cim napıyorsun?

Yönetmenliğini David Fincher ve Tim Miller‘in yaptığı bir Netflix dizisi olan “Love, Death & Robots” 15 Mart 2019 tarihinde izleyicileriyle buluştu.

Peki kimdir bu David Fincher? David Fincher, aslında hepimizin yakından tanıdığı ve belki de birçoğumuzun hayatına yön veren filmlerin yönetmenliğini üstlenmiş görünmez kahramanlarımızdan biri. Fight Clup, Gone Girl gibi birçok filmin ardından animasyon dünyasına böyle bir şovla girmiş olması gerçekten kendine neden hayran olmamız gerektiğini bir kez daha hatırlattı bize. Benjamin Button gibi hikayelere imza atan yönetmenimiz Fincher, Tim Miller ile animasyon dünyasını yerinden oynatacak bir dizi ile karşımıza çıktı. İlk başta ‘Bu nasıl olabilir ya?’ dediğim animasyon harikası dizinin mutfağını öğrendiğimde şaşırmam bir nebze de olsa azaldı diyebilirim.

Tim Miller’den bahsedecek olursak da; Tim Miller, zaten animasyon severlerin yıllardır ismine aşina olduğu bir deha. Deadpool, Terminatör serisi gibi önemli filmler ile adından söz ettiren yönetmen, sinemanın hemen hemen her alanı ile ilgili. Bu iki yönetmenin direktörlüğünde de kötü bir malzeme çıkması beklenemezdi.

Miller ve Fincher, dizi serisi için birçok stüdyo ile görüştüklerini ama dizi sürelerinin kısa olmasın yüzünden tüm stüdyolardan reddedildiklerini anlatıyorlar. Standart diziler 22- 50 dakika arasından olduğu için ve
Love, Death & Robots bölümleri 5-18 dakika arasında tasarlandığından çoğu şirket tarafından olumsuz karşılanmış. Fakat Netflix yeniliklerin denenmesi gerektiğini düşünen çılgın bir platform. Bu sayede yönetmenlerin projelerini harekete geçirmek için işe koyulup tüm imkânları sağlayarak inanılmaz bir diziyi bünyesine kazandırdı. Netflix, Love, Death & Robots’u duyurduğunda açıkçası bu kadar iyi kurgulanmış kısa hikâyeler beklemiyordum. Beni gerçekten çok şaşırttı ve seriye bağlanmamı sağladı. Yayına girdiği saatten itibaren herkesin dikkatini çeken seri bence animasyon seven-sevmeyen herkeste dehşet bir merak uyandırdı.

Ben kişisel olarak animasyon ve anime izlemekten efsane haz alıyorum. Animasyon dizileri, filmleri ve animeleri tek tek izlemeye, incelemeye ve ardındaki hikâyeleri hakkında bilgi edinmeye çalışan bir animasyon severim. Love, Death & Robots’u izledikten sonra karakterlerin tasarım harikası olduğunu düşündüm. Çekim açıları muhteşem hesaplanmış. Dizi size herhangi bir mesaj vermiyor tek amacı arkanıza yaslanıp beş dakikada “WAOW!” dedirtilebildiğini göstermek bence. Yani bence bu gerçekten devrim niteliğinde bir kısa film furyası. Bir animasyon sever olarak size ciddi bir şey söyleyeyim mi? İşte bu o!

Tagler

Berna Türkan

Adanalı, haliyle kebap sever, arabesk kültürü hor görmeyen hatta seven, animeler, animasyon filmler için çıldıran, siyaset üzerine okumayı seven, iletişim sorununun desibeli aştığı Orta Doğu coğrafyasında iletişim kurmaya çalışan biriyim. Fotoğraf çekmeyi, ağaçlara sarılmayı ve hayvanlarla konuşmayı çok severim.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı