Dijitalİnternet

İndirilemeyen Videolara Son – Chameleon ve Savefrom

İnternetten video, film ve çeşitli şeyleri indirmeyi sevenler ve bazen bu konuda sıkıntı yaşayanlar için alternatif çözümleri sunmaya devam ediyoruz. Daha öncesinde pek çok bilgisayar kullanıcısının aşina olduğu Internet Download Manager programından bahsetmiş ve indirme linki vermiştik. Internet Download Manager (IDM) oldukça güzel ve marifetli bir programdır. İnternetten, özellikle de Youtube, Vimeo, VK vb pek çok siteden de video indirebilmenize imkan sağlıyor. Üstelik normal indirme hızını da artırıyor.

Bu yazıda ise sizlere Savefrom’dan bahsedeceğim. Çünkü benim gibi izlediği filmleri indirerek arşiv yapmayı ya da dizileri vb. indirerek izlemeyi sevenler için IDM bazen sinir bozucu ve yetersiz kalabiliyor. Örnek vermek gerekirse mail.ru ve Odnoklassiniki gibi playerlardan -ki film siteleri çok sık bu iki playera film yüklemektedirler- Internet Download Manager ile video ve film indiremiyorsunuz. Internet Download Manager videoyu tek parça yakalayamıyor ve birkaç megabaytlık dosyalar görüyor. Ancak teknolojide çareler bitmez elbette.

Savefrom ve kendi Chrome uzantıları bu sorunların çoğunun üstesinden gelmeyi sağlıyor ve tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. IDM her ne kadar yeni güncellemelerle çeiştli playerlardan indirme konusunda kendini geliştirse de IDM’nin yapamadıklarının çoğunu Savefrom Chrome uzantıları ile yapmak mümkün hale geliyor. Özellikle de Facebook‘tan video indirmeyi sağlayabiliyor ve Instagram‘dan fotoğraf ve video indirebilmenizi de sağlıyor.

SaveFrom ve Uzantılarını Yüklemek İçin

Öncelikle buraya tıklayarak Savefrom.net web sitesine gidiyoruz.

savefrom.net

Savefrom sitesinden doğrudan elinizdeki video linkini resimde göstermiş olduğum url kopyalama alanına yapıştırarak videoyu site üzerinden online olarak da indirebilirsiniz. Örneğin bir Youtube video linkini yapıştırarak Youtube videosunu istediğiniz pixel kalitesini seçerek indirebilirsiniz.

Dilerseniz de pek çok nimetinden faydalanmak adına Google Chrome için geliştirdikleri uzantıyı edinmek için resimde göstermiş olduğum şimdi yükle seçeneğini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte Savefrom’u bir program olarak bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir.

Ardından düzgün çalışabilmesi için Chameleon ve TamperMonkey uzantılarını da eklemeniz gerekmektedir. Zaten uygulamayı biligisayara yükledikten sonra Tampermonkey’i kurmanız için otomatik olarak bir web sayfasına yönlendirileceksiniz. Chameleon’u kurmanız gerektiğini yine Savefrom.net’in web sayfasındaki Chrome için talimatlar seçeneğinde görebilirsiniz.

Kısaca Savefrom.net uygulamasını bilgisayara indirip kuruyoruz ardından Tampermonkey ve Chameleon’u kuruyoruz ve işlem 3 aşamada tamamlanmış oluyor.

Tampermonkey

 

Chameleon

Odnoklassiniki ve Mail.ru Gibi Sitelerden Video İndirmek İçin

Odnoklassiniki

Odnoklassiniki ve mail.ru gibi siteler film sitelerinin çok fazla kullandığı sitelerdir. Film siteleri genellikle filmlerini buralara yükleyerek bu sitelerin playerlarını kullanırlar. Ancak Odnoklassiniki ve mail.ru gibi sitelerden film indirmek IDM ile mümkün olmuyor. Ancak Savefrom.net eklentisini kurduğunuzda buralardan rahatlıkla dilediğiniz kalitede indirme yapabilirsiniz. Buradan video indirmek için kendi sitesinde açmanız gerekmektedir. Yani bir film sitesinde indirme bağlantısı size gelmez. Filmin bir köşesinde ya da sağ tıklayarak seçeneklerden filmin/videonun yüklendiği siteye gidebilirsiniz. Ardından tıpkı yukarıda resimde gösterildiği gibi siteye entegre olmuş indir butonundan dilediğiniz kalitede indirme yapabilirsiniz.

Instagramdan Fotoğraf İndirmek İçin

Instagram

Instagramdan bildiğiniz üzere fotoğraf indiremiyorsunuz. Ne site üzerinden ne de telefondan girdiğinizde fotoğraf indirmenize olanak yok. Bazıları telefondan screenshot (ekran alıntısı) yaparak fotoğrafı kaydediyor ardından kenarlardaki uygulama detaylarını kırpıyorlar falan, bir sürü uğraşıyorlar.

Savefrom eklentisi ile Instagram’dan resimde gördüğünüz gibi direkt resimleri ve videoları orijinal kalitesiyle bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Youtube’dan Video İndirmek İçin

Youtube

Youtube’dan Savefrom eklentisi ile video indirmek oldukça basit. Eklentiyi bilgisayara sorunsuz olarak yüklediğinizde Youtube’da sitenin kendisine entegre olmuş bir indir butonu tüm videoların altında yer alıyor. Burada videoyu istediğiniz kalitede indirebilirsiniz.

Aynı zamanda Youtube videoları daha açmadan dahi video thumb (küçük resim) fotolarının üzerine fare imleci ile geldiğinizde videoyu indirmenizi sağlayacak olan bir aşağı ok işareti göreceksiniz.

Facebook’tan Video İndirebilmek İçin

Facebook

Facebook’da izlediğiniz videoları indirmek için videonun üzerine fare imleci ile geldiğinizde resimdeki gibi bir aşağı ok göreceksiniz. Buraya tıklayarak videoyu istediğiniz kalitede indirebilirsiniz.

Bu oku Youtube videolarını daha açmadığınız zaman videoların küçük resimlerinin üzerinde de görürsünüz. Aynı şekilde Youtube videolarını da videoyu açmadan direkt indirebilirsiniz.

Tagler

Sanalok

Sanalok Haziran 2018'de iletişimciler ve sosyal bilimlerle ilgilenenler için hayata geçirilmiş bir içerik platformudur. Diğer sitelerden farklı olarak Sanalok, katılımcı ve herkesin içerik üretebileceği bir yapıya sahiptir. Bu alandaki çalışmalar sürdürülmektedir.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı