Film EleştirileriSinema

Handsome Devil Film İncelemesi

Bu yazı spoiler içermektedir.

Yönetmen - 6.5
Oyunculuk - 7
Senaryo - 9

7.5

Toplam

Bir gay filmi olarak, hikayenin düğüm ve çözümü cinsel yönelime bağlı olmasına karşın karakterlere ve hayatlarına farklı bir yaklaşımı var.

User Rating: 3.5 ( 1 votes)

Handsome Devil izlemesi oldukça güzel olan 2016 İrlanda yapımı bir film. Yönetmenliğini John Butler’ın yaptığı daha çok dram temalı olan filmin oyuncuları ise Nicholas Galitzine,  Michael McElhatton,  Hugh O’Conor,  Amy Huberman,  Fionn O’Shea gibi isimlerden oluşuyor.

Bu film, konusunu Ned Roche ve okula yeni gelen oda arkadaşı olan Conor Masters’ın oda arkadaşlığı üzerinden işliyor. Ned Roche ‘homo’ olarak alay edilen ve hiç arkadaşı olamayan, dışlanan ve homofobik şiddete maruz kalan bir gençtir. Yeni oda arkadaşı Conor ise Ragbi denen topla oynanan bir tür spor oyununda oldukça iyi bir oyuncudur ve bu oyun onun için çok şey ifade etmektedir. Kaba kuvvetin oyunun içinde dahil olduğu  bu oyunda sert bir yapıda olmak ve vücudu zinde tutmak önemli. Yeni okulunda Ned ile oda arkadaşı olan Conor hızlıca okulun Ragbi takımıyla arkadaş olur. Ancak bu durum Ned için iyi olmaz. Sözüm ona ‘sert erkek’lerin bulunduğu bu tümü ‘heteroseksüel’ olan ragbi takımı Ned’e en çok zorbalık eden kişileri içinde barındırmaktadır. Ancak kimsenin bilmediği şey Conor’ın gay olduğudur. Bu durumdan da Ned ve Conor arasındaki arkadaşlığın nasıl şekilleneceği filmin odağını oluşturuyor.

Conor hep koşuyordu. Önceden anlamıyordum ama sonunda anlamıştım. Doğru yönde koştuğunu bilmen gerek. Ned Roche

Film lgbti temalı filmlere genel olarak bakıldığında, hem diğerleriyle aynı pek çok içeriğe sahipken hem de onlardan ayrıldığı önemli noktaları bulunmaktadır. Öncelikle homofobinin ve ayrımcılığın ağır olduğu okul ortamı bu filmde de bulunmaktadır. Zorbalığa yoğun bir şekilde yer veren film homofobinin altında bir dram hikayesine, dahası homofobinin altında kalmış platonik ya da gizli bir gay aşkı hikâyesine dönüşmüyor. Buradan dramatik bir konu oluşturarak sürekli gizli bir gay aşk dramı ile özgürleşememiş bir eşcinselliğin yeniden inşasını görmüyoruz. Gaylerin yalnız kaldığı, sonunda intihar ettiği, toplum ya da başka faktörler yüzünden ayrıldıkları, platonik aşk acısı çektikleri hikayeler ile toplumda da sürekli görülen lgbti hayatını yeniden inşa edip böyle bir evrenin içinde sıkışıp kalmışlık oluşmasından da muzdaripiz. Elbette toplumsal gerçekliğe ve toplumun gerçeğine, bu toplumdaki şiddet ve ayrımcılığa yer vermek gerekiyor. Toplumun gerçeğine değinilmelidir ancak gay hayatları bu dram içinde yok edilmek yerine en nihayetinde özgür ve bir şeyleri yıkmış olmalıdır. Aşk filmlerinin sonunda mutlu olup her şeyi yoluna koyan çiftler gibi lgbtilerin de her şeyi kazandığı filmleri yeğlerim.

Filmde her ne kadar Ned ile ‘homo’ diye dalga geçilip dışlansa da aslında onun cinsel yönelimi hakkında kesin bir bilgi yok. İzleyicilerin bu konudaki fikirleri olacaktır, örneğin odadaki öpüşen erkekler posterini bir ipucu olarak görmek isteyenler olabilir, ancak böylesi bir posteri sadece eşcinseller mi kullanmak zorundadır diye de sormak gerekiyor? Kafasında toplumsal cinsiyetle ilgili pek çok şeyi aşmış birisi bunu elbette yapabilir. Ek olarak kendisine ‘homo’ diyen kişilere asla homo olmadığını söyleyerek çıkışmamış ve bu konuda bir sessizliğe bürünmüştür. Öte yandan ragbi takımının yıldız oyuncusu olmayı başaran Conor bir eşcinseldir. Ned onu gay bara girerken görür ancak Conor’da öğretmenleri olan Dan Sherry’i gay barda erkek arkadaşıyla birlikte görür. Bu olay gay öğretmen ve gay sporcuyu birbirini anlayan bir sırdaş olarak yakınlaştırır. Burada senaryonun gay klişelerinden kaçındığını söylemek gerekiyor. Naif ve kibar bir gencin gay; sert, sporcu gencin ise heteroseksüel olduğu anaakım gay klişelerinden bahsediyorum.

Conor karakterinin kendi coming out hikayesini ona destek çıkan ve ‘homo’ diye dalga geçilen oda arkadaşının gözünden izliyoruz. “Hepiminiz utanç duyduğu bir şey vardır.” girişi aslında gay arkadaşını ifşa eden gencin utancı olarak karşımıza çıkıyor. Filmin sonunda homofobi alaşağı ediliyor. Ned de homofobinin kendi içinde yaşattığı yıkımla yaptığı davranışın utancından kendine pay alıyor ve arkadaşının yanında yer almak için her şeyi riske atıyor. Conor’ın kendisiyle barışması ve Conor’ın dik duruşu bir kırılma yaratıyor. Bu kırılma filme öylesine yayılıyor ki  Dan Sherry maçı izlemeye erkek arkadaşıyla geliyor ve okul müdürüne sevgilisini tanıtıyor. Conor’ın kendini kabullenişi ve hayata karşı mücadele hırsı sayesinde doğru yöne koştuğunu görüyoruz ve bu takıma zaferi de getiriyor. Öyle ki homofobik düşüncenin vücut bulmuş hâli olan koç bile kırılma yaşıyor.

İki arkadaşın birbirine dokunuşu ve birbirine iyi gelmesi, ardından bir gay aşkına dönüşmeyen güçlü bir arkadaşlık bağının homofobi ile mücadelesini anlatan bir coming out hikayesini Ned’in kompozisyonundan izlemiş oluyoruz. Sıkılmadan izleyip seveceğiniz bir film.

Tagler

Sercan Ceyhan

Çukurova Üniversitesi İletişim Bilimleri'nden mezun olup hayaller peşinde koşan oyun çağını atlatamamış ve büyümekten korkan bir çocuk. Kalemimiz bu dünyayı güzel kılacaktır.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir!

Kapalı
Kapalı