DijitalİnternetSosyal Medya

Facebook Sizi Kameradan İzlemek İstiyor

Facebook, Google, Instagram,, Twitter… Birçok uygulama, sistem, arama motoru ve web sitesi çeşitli sebeplerle kişisel bilgilerinizi ele geçiriyor. Her ne kadar ‘ele geçiriyor’ ifadesi bunun usulsüz ve kanun ışı zorla yapıldığı algısını uyandırsa da bu alenen kanunlarla bu site ve platformalara verilen bir hak. Üstelik çoğu web sitesi ve platform kullanım sözleşmesinde alenen hangi bilgilerinize çerez kullanımı ile ulaşacağını ve hangi bilgilerinizi ve ne sıklıkla, ne kadar süre alacağını sunuyor ve okunmayan o sözleşmelerde bunlar kullanıcılar tarafından kabul ediliyor.

İnternette ‘Dikizleme’ Çığrından Çıkıyor

Google ve Facebook, Youtube ve hatta telefonlarınızın işletim sistemi olan Android sürekli olarak ‘daha iyi bir hizmet sunabilmek’ adı altında ya da size alakalı uygulama, haber ve reklamları sunabilmek için bilgilerinizi topluyor.

Örneğin Google internette yaptığınız her bir aramayı  kaydediyor. Gezindiğiniz web siteleri ile o web sitesini ziyaret etme sıklığınızı kaydediyor. Facebook her bir durum güncellemenizden, beğenme, mesajlaşma (evet kimlerle ne konuştuğunuza kadar) dürtme, takip etme, profil fotoğraflarınız ve diğer hareketlerinizi her birini takip ediyor. Bu da elbette başka yazılarda bahsedilen dikizleme kültürünün dev şirketler elindeki tekeli. (Bkz. Dikizleme Günlüğü)

Facebook’un veri toplama mantığı hakkında daha fazla bilgi ve gölge profiller oluşturması hakkındaki yazı için buraya tıklayınız.

Google’ın yakın zamanda arama motorunda ve Android işletim sisteminde ses kaydettiği öğrenilmişti. Google üzerinden yapılan aramalar ve ziyaret edilen web siteleri kullanıcılara kendi profillerine uygun web sitelerini listeleme ve ilgilerini çekebilecek reklamları yayınlama amacıyla kaydediyor. Yine aynı amaçla Google sesli arama ile yapılan ses dosyalarını kaydederek sesli arama üzerinden de ‘kullanıcıların arama deneyimlerini iyileştirmeyi’ hedefliyormuş.

Google’ın sesleri kaydetmesinin ardından Facebook’un ise artık telefon ve pc kamerasından kafasına göre kullanıcıları izleyip görüntü kaydetmesi gündeme geldi. Facebook yeni kullanıcı deneyimini geliştirme girişiminde bunu kullanıcılar bir fotoğrafa ya da içeriğe baktığında gülümsüyorsa kameradan kullanıcının yüzünü izleyen Facebook o içerikle alakalı daha fazla içeriği ana sayfaya düşürecek ya da kişinin surat ifadesi kızgınlaşıyor ve kendini kameradan uzaklatırıyorsa Facebook ona benzer içeriği göstermeyecek.

Mahremiyet Artık Sadece Sözlükte Var Olan Bir Kelime

Peki mahremiyete ne olacak sorusu hemen gündeme gelse de bu artık geç kalınmış bir soru. Büyük şirketler bilgisayar ve telefon başındaki her hareketi izlerken artık ses ve görüntüye kadar kaydediliyor. İlgi alanları, kişisel sırlarınız, özel hayatınıza dair hiçbir şeyi artık teknolojiden saklayamaz hale geliyorsunuz. Evde tek başınıza gündelik kıyafetiniz ya da bornozunuzla durup  Facebook da dolaşırken aslında artık sürekli olarak dev bir endüstriye görüntü veriyorsunuz.

Üstelik bu bilgilerin hangi kurumlarla ne amaçla paylaşıldığı gibi bir dizi karışık ve korkunç dedikodular da bulunmaktadır internette.

Tagler

Sercan Ceyhan

Çukurova Üniversitesi İletişim Bilimleri'nden mezun olup hayaller peşinde koşan oyun çağını atlatamamış ve büyümekten korkan bir çocuk. Kalemimiz bu dünyayı güzel kılacaktır.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı