DijitalSosyal Medya

Bir Nevi Dipnot

Bir Nevi Dipnot kanalı özellikle edebiyat, psikoloji ve sinema alanlarındaki Türkçe alt yazılı videolarıyla dikkat çekiyor

Takipçileri hızla artan ve bunu da hakeden, saçma sapan challengelardan, gereksiz videolardan uzak bir Youtube kanalından bahsetmek istiyorum sizlere. “Bir Nevi Dipnot.”

Bir Nevi Dipnot kanalı özellikle edebiyat, psikoloji ve sinema alanlarındaki Türkçe altyazılı videolarıyla dikkat çekiyor. Kanalda analitik psikolojinin kurucusu kabul edilen Carl Gustav Jung, matematikçi, toplumsal eleştirmen, filozof Bertrand Russell, ünlü Japon yönetmen Akira Kurosawa gibi isimlerin alanları hakkındaki çeşitli görüş ve değerlendirmelerini bulabiliyorsunuz.

Yine ülkemizde “Çavdar Tarlasında Çocuklar” kitabıyla tanınmış J.D Salinger’in bilinen tek ses kaydı, Samuel Beckett’ın Nobel ödülü sonrası yaptığı konuşma, Sylvia Plath’in kendi sesinden şiirleri gibi keyifli kayıtlara ulaşmanız mümkün.

Benim en sevdiklerimden biri “Damızlık Kızın Öyküsü” romanıyla bildiğimiz Kanadalı yazar Margaret Atwood ile yapılan röportaj kaydı oldu. Burada yazarın yazma macerası, ünlü kitabı hakkındaki düşünceleri, gerçekleştrimek istediği kütüphane projesiyle ilgili pek çok konudaki düşüncesini öğrenebiliyorsunuz. Bulgakov’un “Usta ile Margarita” kitabı Rusya’da 10 bölümlük bir mini dizi haline getirilmişti. Bu diziyi ve Jacques Derrida hakkında çekilen belgeseli de yine altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

Tabi bu saydıklarım benim gözümde öne çıkanlar ve dikkatimi çekenler. Videolar içinde gezindikçe herkesin kendine göre bir şeyler bulacağından eminim. İyi seyirler…

Tagler

Gültuğ Erdöl

Yahya Kemal ve Tanpınar'ın hatıraları eşliğinde İstanbul Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı okumuş, ütopya-distopya kitapları düşkünü, psikolojik film müptelası, anı yaşa felsefesini benimseme çalışmalarına başlayan, kırmızı olsun üç kuruş fazla olsun diyen tanınmamış kişi.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı